Prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc.

Bývalý náměstek Davida Ratha, člen ČSSD, zastupitel a radní Středočeského kraje pro oblast školství, lékař.

Radního Seidla s Alicí Seidlovou nepojí jen stejné příjmení, ale i příbuzenský vztah – Alice je totiž manželkou jeho syna Zdeňka. Radní pro svou snachu hlasoval, přestože se měl kvůli střetu zájmů zdržet. Seidl se nejprve s Deníkem N bavit nechtěl. Později své hlasování bagatelizoval:

„Ani nevím, že jsem tam hlasoval. Je to tak málo významná věc, že jsem to možná přehlédnul.“

Podle právního oddělení Transparency International to tak nevýznamná věc není:

„Pan Seidl jako radní má povinnost při jednání orgánu kraje oznámit střet zájmů, pokud se jedná o věci, ve které má svůj osobní zájem. Pokud tak neučiní, dopouští se přestupku, za který lze uložit pokutu do výše 50 000 korun.“

V minulosti Seidlovi již bylo vytýkáno obsazování příbuzných do veřejných funkcí, viz. článek Školské rady jako rodinná pouta z roku 2009, Benešovský deník.

Mgr. Alice Seidlová

Jednatřicetiletá právnička, členka ČSSD, snacha radního Zdeňka Seidla. Před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala na Kraji na legislativně-právním odboru.

K dílu ani Památníku Karla Čapka bližší vztah nemá. Deníku N sdělila, že se o spisovateli učila ve škole a jako studentka Památník navštívila.

Podle vyjádření radního Horčičky musí nový ředitel být především manažer a hlubší znalost o Čapkovi nejsou potřeba. Památník Karla Čapka je malé muzeum, které nyní čítá tabulkově 6 zaměstnanců, dvě pracovní místa jsou navíc neobsazená. Dosud není známo jak prokazovala nová paní ředitelka své manažerské schopnosti a zda jsou opravdu tak zásadní pro vedení 4 lidí.

„Ona a celý její lokální případ splňují totiž v malém leccos z toho, co dnes řešíme i ve velkém. Nepotismus, papaláštví, neprůhlednost politiky, lokální i státní, nečitelné výběry lidí do veřejných funkcí, odvolávání odborníků, arogance. Nemluvě o jejích fotografiích ze sociálních sítí, které už kolují vesele, kde se dá a ukazují holou pravdu – Alice Seidlová není stratég jdoucí promyšleně za kariérou. Ten by se takto veřejně nevystavoval.“

Martin Groman, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, z.s.

Z reakcí odborné veřejnosti a návštěvníků Památníku při loučení bývalé ředitelky paní Váňové se jasně ukazuje, že to byly především její znalosti a nadšení pro Karla Čapka, které muzeum proslavili a kvůli kterým se návštěvníci opakovaně vraceli.