O Památníku Karla Čapka

Památník Karla Čapka se nachází poblíž obce Stará Huť u Dobříše. Muzeum se věnuje životu a dílu spisovatele Karla Čapka, jeho ženy Olgy Scheinpflugové a dílu novináře Ferdinanda Peroutky. Podle přilehlého rybníka je areál často nazýván Strž, nebo také Čapkárna. Dům ve kterém se muzeum nachází dostal v roce 1935 spisovatel se svou ženou od Václava Palivce k doživotnímu užívání.

Oficiálních popisů o Památníku najdete na internetu mnoho, avšak nejlépe jej vystihuje popis Martina Gromana, předsedy Společnosti Ferdinanda Peroutky:

„Strž je místo, kterým prošly moderní dějiny a to nejen ty literární. Tady Čapek prožíval konec 30. let, tady přijal maďarského vyslance před Mnichovem 1938, aby informace od něj předal Edvardu Benešovi. Tady sepisoval s Ferdinandem Peroutkou zprávu o obdobné schůzce s německým vyslancem na nedalekém Osově. Tady psal své poslední romány, hry a cestopisy. Není třeba nějaké přehnané sensibility, aby si člověk uvědomil, že jsou místa, do kterých se jejich historie obtiskává silněji než do jiných. Záleží na síle té historie. “

Zdroj: Literární noviny, 10. května 2019